![]() ![]() |
ODDZIAŁ WROCŁAWSKI PTTK, Rynek-Ratusz 11/12, 50-106 Wrocław, tel. 713430344, fax 713436746, biuro@pttk.wroclaw.pl
![]() |
![]() 10 grudnia 2018 r. obchliśmy 65-lecie powstania Klubu Przewodników
Dolnośląskich i Sudeckich naszego Oddziału. O historii Klubu piszemy niżej w krótkiej
informacji "Z życia Klubu".
Obchody 65-lecia były skromna, na miarę naszego Klubu. Ograniczyły się do uroczystego
zebrania szkoleniowego przy kawie i herbacie, podczas którego Kol. Edmun Całus wygłosił
ciekawą prelekcję pt. "Sztuka baroku na Śląsku". Był też zapowiadanyiowy tort Nieco historii Powstanie Klubu sięga roku 1953, kiedy to w powojennym Wrocławiu, nasz Oddział PTTK
zorganizował pierwszy kurs przewodnicki - miejski i sudecki. Skutkiem było powstanie Koła Przewodników
Miejskich i Sudeckich, które po wielu reorganizacjach, podziałach i ponownych łączeniach, podzieliło się
na dobre wyłaniając m.in. Koło Przewodników Terenowych. Od lat 90. minionego wieku występujemy jednak
pod nazwą Klub Przewodników Dolnośląskich i Sudeckich, podkreślając w ten sposób nasze zainteresowania
przewodnickie, a zarazem formę organizacyjną umożliwającą uczest- nictwo we wszelkich działaniach także
prze- wodników z innych oddziałów.
Władze Klubu W marca 2018 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze-Wyborcze Klubu, na którym podsumowano 2-letnią działalność Zarządu. Zarówno strona merytoryczna działalności jak i gospodarka finansowa Klubu zostały przyjęte bez zastrzeżen, czego efektem było udzielenie absolutorium Zarządowi, a także ponowny wybór wszystkich członków na kadencję następną. Walne Zebranie Klubu wyłoniło także Władze na obecną kadencję. W skład nowego Zarządu weszli Koleżanki i Koledzy:
Tomasz Lesiów - Prezes Klubu Komisję Rewizyjną tworzą:
Krystyna Bilińska - Prezes KR
|
Oj nie udał się nam były Minister Sprawiedliwości, nie udał. Doktrynerstwo, buta, arogancja i nade wszystko chęć postawienia na swoim doprowadziły do deregulacji zawodu przewodnika miejskiego, terenowego oraz pilota wycieczek. Zresztą, o jego umiejętnościach niech świadczy także paraliż jaki zafundował sporej części polskiego sądownictwa. Ale trudno też zrozumieć motywacje Sejmu RP, który przedłożony przez Ministra projekt uchwalił, oddając dziesiątki miejsc pracy osobom bez kwalifikacji i przewodnikom z zagranicy. Teraz, zwłaszcza ci ostatni, będą mogli bez przeszkód opowiadać np. "swoją historię" o Ziemiach Zachodnich i Północnych, snuć opowieści "o wypędzonych" i uwłaczające godności Polaków brednie o polskości Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu. Ale fakt jest faktem i zanim ktoś na szczytach władzy otrzeźwieje minie zapewne sporo czasu. Dlatego nie ma co wracać do bzdurnych i szkodliwych decyzji - "róbmy swoje", jak śpiewał Wojciech Młynarski.
W środowisku przewodnikim nadal trwa dyskusja nt. Regionalnego Samorządu Przewodnickiego. Strukturę taką powołał Zarząd Główny PTTK na szczeblu centralnym, stwarzając jednocześnie możliwość przekształcenia się regionalnych zrzeszeń kół i klubów przewodnickich w samorządy regionalne. W roku 2012 możliwośc tworzenia struktur samorządowych została także wpisana do znowelizowanego Stautu PTTK. Nowy Statut w § 8 stwierdza m.in., że PTTK realizując określone statutem cele i zadania "prowadzi działalność przewodnicką, umożliwia przewod- nikom - członkom PTTK tworzenie struktur samorządowych w ramach PTTK, których regulaminy zatwierdza Zarząd Główny PTTK" (art. 10).
W środowisku dolnośląskim wyłonił się zatem problem czy przekształcić dotychczasową Federację Przewodników PTTK, zrzeszającą przewodników z województwa dolnośląskiego i opolskiego w strukturę samorządową czy nie. Chociaż niczego to nie zmienia to zdecysowano używać podwójna nazwę: "REGIONALNY SAMORZĄD PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH - Dolnośląska
i Opolska Federacja Przewodników Turystycznych"
|
![]() ![]() Fot. J. Bednarska. 12 stycznia o godz. 9.30 spotkaliśmy się kolejny raz na "Opłatku przewodnickim". Gospodarzem spotkania był jak zwykle ks. infułat, prof. dr hab. Józef Pater - z polecenia Metropolity wrocławskiego Duszpasterz, a niezależnie od tego przyjaciel przewodników turystycznych PTTK. Wobec remontu pomieszczeń Muzeum Archidiecezjalnego tym razem miejscem spotkania opłatkowego była obszerna sala katechetyczna kościoła pw św. Bonifacego na placu Strzeleckim, zaaranżowana w budynku dawnego dworca kolejki wąskotorowej do Trzebnicy. Sala była pełna! Honory domu czynił ks. proboszcz - Jerzy Żytowiecki, a po spotkaniu po kościele oprowadzał były proboszcz ks. Wojciech Tokarz. W czasie spotkania z pięknymi kolędami wystąpił białoruski zespół z Mińska o oryginalnej nazwie "WitaM". Od 1 kwietnia 2018 roku, wszyscy członkowie PTTK z ważną legitymację członkowską (z opłaconą składką), są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przez 24 godziny na całym świecie w ramach umowy zawartej centralnie przez PTTK z firmą ubezpieczeniową ERGO HESTIA SA. Bliżej o ubezpieczeniu na stronie Zarządu Głównego PTTK w pozycji "Ubezpieczenia"
w działalności przewodnickiej Podstawowe akty prawne publikujemy w for-macie PDF (konieczne zainstalowanie programu Adobe Reader)
PRZEWODNICKICH Naszym klientom proponujemy ceny ryczał- towe, zgodnie z cennikiem obowiązującym w Oddziale Wrocławskim PTTK, stosownie do liczby przepracowanych dniówek przewod- nickich (do 10 godz., wycieczki górskie-piesze, wycieczki autokarowe po Dolnym Śląsku):
Początek zebrań o godz. 17.00 ![]() W najbliższym czasie czekają nas następujące zebrania szkoleniowe:
Ciąg dalszy niebawem. |
![]() |
||
|
Wrocław, 10 grudnia 2018 r. |