Międzynarodowy Bieg Pabla  w Górach Stołowych

[Rozmiar: 41173 bajtów]


Patronem biegu jest Franz Pabel,
twórca zagospodarowania Szczelińca Wielkiego.

  Był on długoletnim przewodnikiem oprowadzającym turystów po Szczelińcu, od roku 1790 przez 71 lat, aż do śmierci w 1861 r.

   Król Prus Fryderyk Wilhelm III odwiedzający w 1813 roku Szczeliniec nadał Pablowi pierwszą, urzędowo poświadczoną, nominację przewodnicką w Europie.

Poza tym Franz Pabel był długoletnim sołtysem Karłowa i oberżystą prowadzącym gospodę dla turystów.

Jako przewodnik był także przy wejściu na Szczeliniec, w 1790 r., wybitnego poety niemieckiego Johanna Wolfganga Goethe, a w 1806 roku  w wejściu na szczyt towarzyszył  póżniejszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych - Johnowi Quincy Adamsowi.

[Rozmiar: 54436 bajtów]
[Rozmiar: 62689 bajtów]Międzynarodowy Bieg Narciarski im. Franciszka Pabla

Bieg Pabla na dystansach:
  5 km dla dzieci,
  20 km bieg główny,
organizowany jest przez gminę Radków ze startem i metą przy schronisku turystycznym w Pasterce na profesjonalnie przygotowanej trasie ratrakiem z założonym śladem do kroku klasycznego i dowolnego.

Wyjątkowe są tu, przygotowane przez cała zimę,   biegowe trasy narciarskie.  Są to profesjonalnie utrzymane pętle o łącznej długości ponad 30 km, połączone między sobą łącznikami oznaczonymi na czerwono, przy czymgłówna trasa ma kolor zielony. Trasy są bardzo szczegółowo oznakowane w terenie, oprócz tego na każdym skrzyżowaniu ustawione są kierunkowskazy z podaną odległością i mapy tras narciarskich. Konfiguracja terenu oraz urok ośnieżonych skał sprzyja uprawiania wędrówek narciarskich po tej części Gór Stołowych od Pasterki przez Karłów aż do Batorówka. Na turystów w Karłowie czeka doskonale wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego wraz z serwisem i Informacją Turystyczną. W samym Karłowie bogata baza noclegowa acz niewykorzystana, już od 25 zł za nocleg. Byłem tam i gorąco polecam, dojazd w zasadzie tylko samochodem osobowym.

Kazimierz Dura.