Masyw Trójgarbu

    

Niejednokrotnie jadąc pociągiem, po opuszczeniu aglomeracji wałbrzyskiej, z zaciekawieniem patrzymy na wyłaniający się na horyzoncie po północnej stronie niebieski, trójszczytowy masyw górski. Jest to Masyw Trójgarbu -757 m, uznać go można za najbardziej cichy i sielski masyw Gór Wałbrzyskich. Mimo to spełnia w pełni warunki do bezpiecznych wędrówek na nartach śladowych, zapewniając obcowanie z zimową przyrodą i spotkania z sarnami i muflonami.  Na trasie pomocne okażą się oznakowania kilku szlaków pieszych i rowerowych, oraz wyznakowany w 2009 r szlak Ekomuzeum (są to eksponaty przyrodnicze, turystyczne i zabytkowe budowle jakie spotyka się wzdłuż szlaku, rozproszone w terenie tworzą kolekcję Ekomuzeum Wokół Trójgarbu –co za nazwa!)


Do wędrówek służy cała sieć leśnych dróg oplatająca masyw porośnięty lasem świerkowo–bukowym.

Proponuję  kilka tras narciarskich,
w miarę spokojnych i ciekawych, wymagane jest tylko przecieranie śladu własnymi siłami i posiadanie dobrej mapy. 

Na trasach nie spotkamy sklepów ani knajpek, za wyjątkiem Wałbrzycha, Szczawna, Boguszowa i Gorc.

     [Rozmiar: 18346 bajtów]     

1.Trasa z Wałbrzycha –Miasto, pięknie odnowiony, czyściutki dworzec PKP, kierujemy się za znakami szlaku niebieskiego do Szczawna Zdroju przez wzgórza, łąki i parki by podziwiać zabytkową architekturę zdrojową. Tam za Szwedzkim Parkiem i Dworzyskiem przerzucamy się na żółty szlak biegnący drogą wysadzoną starymi lipami, dalej przez łąki i pola nad Lubominem docieramy do podnóża Trójgarbu w Lubominku gdzie straszy budynek zamkniętego dawniejszego schroniska Bacówka pod Trójgarbem. Dalej korzystając z licznych tablic informacyjnych docieramy na Trójgarb, z którego szybko uciekamy (nic nie widać) na trzeci kolejny najniższy z garbów gdzie jest urządzony przystanek Ekomuzeum. Zapewniam, że panorama stąd zapiera dech w piersiach –widok na Dol. Bobru, Rudawy Janowickie po Kaczawy, a ponad nimi wał Karkonoszy z piramidą Śnieżki!

2. Trasa odkolejowa to z Boguszowa, gdzie odnowiony ryneczek najwyżej położony w Polsce, kierujemy się za szlakiem zielonym w stronę Chełmca do momentu spotkania przełączki za drugą stacją. Po drodze spotykamy kuriozalną drogę krzyżową tzw. Trudu Górniczego, wystawioną w końcu lat 90-tych w momencie kiedy zamknięto wszystkie kopalnie węgla w Wałbrzychu i Gorcach oraz barytu w Boguszowie (chichot historii). Zjeżdżamy krótko przez niewielkie osiedla Gorców w dół (bezwzględnie potrzebna mapa), by potem szeroką drogą leśną wokół Mł. Chełmca do spotkania z zielonym szlakiem, dalej obok opuszczonego osiedla Mł. Lubominek na Trójgarb.
Drugi wariant tej trasy- rozpocząć w Gorcach; początek pieszy przez miasto.

3. Trasa z Witkowa,  z wykorzystaniem niebieskiego szlaku i trasy Ekomuzeum – początek bardzo widokowy. Chyba najczęściej była wykorzystywana przez autora (patrz zdjęcie).

4. Skrzyżowanie Siedmiu Dróg– sama nazwa wskazuje na możliwości wędrowania na nartach w Masywie Trójgarbu. Proponujemy zjazd jedną z dróg w stronę Starych Bogaczowic i powrót drugą drogąpo przeciwnej stronie potoku.
Można się udać za zielonym szlakiem w stronę Gostkowa –po wyjściu z lasu szerokie widoki na okoliczne góry. Można też udać się stokowymi drogami do Lubomina –uwaga, nie wkraczać na niebieski szlak prowadzący do Strugi – zabłądzenie kompletne w krzakach. Ciekawa jest wędrówka żółtym szlakiem w stronę Jagodnika, spotykamy tam liczne skały, jedyne w Masywie –polecam!

Kazimierz Dura, styczeń 2013