TRASY NARCIARSKIE BIEGOWE ORAZ ZNAKOWANE SZLAKI NARCIARSKIE

 
[Rozmiar: 29674 bajtów]

LUBAWKA (Karkonosze – Grzbiet Lasocki)
Gmina Lubawka dysponuje własnymi trasami biegowymi. Członkowie Klubu UKS „Pod Stróżą” z Miszkowic samodzielnie i profesjonalnie przygotowują trasy biegowe o różnym stopniu trudności. Poszczególne odcinki są odpowiednio oznakowane, aby nikt nie zgubił się w borach Lasockiego Grzbietu. Do wytyczania śladów wykorzystywany jest, ratrak i skutery śnieżne

KOWARY (Karkonosze)
W okolicy Kowar w grudniu 2005 r. wyznakowane zostały trasy narciarskie przeznaczone dla miłośników wędrówek na nartach. Rozciągają się od Kowar Górnych po przełęcz Okraj. Założone są trzy trasy, z których najdłuższa ma 15 km. Należy pamiętać, że trasy Kowarskie, wijące się na zboczach Wołowej Góry są nie łatwe.

Trasy Kowarskie poprzez przejście graniczne na Przełęczy Okraj połączone zostały z trasami czeskimi. System kowarskich pętli w naturalny sposób poszerzył istniejącą po czeskiej stronie sieć szlaków narciarskich w kierunku Małej Upy i Leseciny. Otwarte zostały nowe możliwości uprawiania tej sympatycznej turystyki zimowej po obu stronach granicy. Szlaki utrzymywane są w dobrym stanie przez cały okres zimy, w tym celu Kowary zakupiły specjalistyczny skuter do zakładania śladu narciarskiego. Włodarze miasta zapowiadają na kolejne lata zwiększenie ilości wędrówkowych tras narciarskich.

KARPACZ (Karkonosze)

Na samym końcu Karpacza Górnego (d. Bierutowice) tuż na Przełęczy Pod Czołem, gdzie ostatni przystanek PKS czeka na miłośników biegania 3,5 km pętla. Trasa utrzymywana jest przez całą zimę, a ślad zakładany jest również na Drodze Chomątowej, przedłużając pętle do 5 km. Trasa oznaczona jest również na w/w mapach „PLANU”

SZKLARSKA PORĘBA (Góry Izerskie)
W dzielnicy Biała Dolina, leżące w Szklarskiej Porębie wytyczono 15 km nowych tras biegowych. Na dodatek trasy te łączą się z narciarskimi szlakami w Jakuszycach. Dzięki założonym śladom można biegać klasycznie jak też na zaratrakowanej trasie krokiem łyżwowym. W Białej Dolinie uruchomiono też bezpłatny parking dla biegaczy, z którego poprowadzono narciarski ślad do tras biegowych (jak na razie nie zaznaczone na mapie).Trasy narciarskie w Białej Dolinie są zaznaczone na mapie narciarskich tras biegowych Szklarka Poręba-Jakuszyce Wyd. LIBRA z 2006 r.

JAKUSZYCE (Góry Izerskie)
Najbardziej znane, najpopularniejsze i najlepsze w kraju trasy jakuszyckie znane są przede wszystkim z Biegu Piastów. Mieści się tutaj Ośrodek Narciarstwa Biegowego „Jakuszyce” ze 100-ma kilometrami przygotowanych tras biegowych, z których poprzez przejście graniczne turystyczne można przerzucić się do Czech, gdzie czeka dalszych 80 km tras w Harrachowie.

 

Informacje o stanie przygotowania tras można uzyskać w Biurze „Biegu Piastów” telefonicznie (075 717 33 38) i na stronie internetowej  www.bieg-piastow.pl (również kamera). Trasy biegowe zaznaczone są na mapach Wyd. „PLAN”. 

  

 

 ZNAKOWANE SZLAKI NARCIARSKIE  

  [Rozmiar: 30299 bajtów]   
GÓRY BYSTRZYCKIE I ORLICKIE
Oznakowane szlaki narciarskie w rejonie Dusznik, Zieleńca i Spalonej wraz z łącznikami do przejść granicznych z Czechami nie są w zimie przecierane, chyba, że narciarze sami założą ślad. Jedynie na Jamrozowej Polanie jest wyczynowa pętla, z której można korzystać o ile nie ma zawodów.

MASYW ŚNIEŻNIKA
Oznakowane trasy narciarskie z Międzygórza prowadza na Hale Pod Śnieżnikiem oraz z rejonu Ośrodka Narciarskiego „Czarna Góra” wiodą na grzbiet Żmijowca. Trasy nie są przecierane w zimie.

Trasy narciarskie z Międzygórza:

Zielona– ul. Śnieżna przy leśniczówce Jawornica – drogą jezdną przez Parkową – do Doliny Bogoryi – dalej leśnymi drogami na Żmijową Polanę – poprzez trasy zjazdowe Ośr. Narciarskiego „Czarna Góra” – pow. Siennej – Kletno – Cisowe Rozdroże – Hala pod Śnieżnikiem – Przełęcz Śnieżnicka – doliną Wilczki – ul. Śnieżna – dł. 23 km (prawie 6 km zjazdu od schroniska).

Niebieska –ul. Sanatoryjna – doliną Bogoryi – droga Albrechta – droga Izabeli – Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka – drogą jezdną do Parkowej – ul. Sanatoryjna – dł. 22 km.

Trasy narciarskie z Kletna:

Czerwona– Kletno parking – drogą w kier. Jaskini Niedźwiedziej – Przełęcz Śnieżnicka – płn-zach trawersem Stromej – Cisowe Rozdroże – Dukt nad Cisowym Rozdrożem – Kletno parking – pętla o dł. 10 km.

Czerwona II:

wariant 1: Kletno parking – dolną drogą w kier. płn – wokół Młyńska – Dukt nad Cisowym Rozdrożem – Kletno parking – pętla o dł. 8 km.

wariant 2: Kletno parking – dolną drogą na północ – wokół Młyńska – górną drogą na płn – powrót dolną drogą – Kletno parking – pętla o dł. 12 km

Wszystkie trasy oznakowane naniesione są na mapie „Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote i Krowiarki” wydanej przez Studio Wydawnicze PLAN.


GÓRY ZŁOTE

Oznakowane są dwie trasy narciarskie z Lądka Zdr,. Prowadzące gęstą siecią dróg zboczami Trojaka. Trasy nie są przecierane zima.

Trasy narciarskie z Lądka Zdroju:

Czerwona na Dzielec –koniec ul. Bema – Droga Madejową – okrąża Szubieniczną Górę – kończy się przy ul. Cichej – dł. trasy 2,5 km

Czerwona wokół Trojaka –początek ul. Moniuszki (Biskupi Staw) – Rondo Duże – Drogą Wielką Okólną wokół Trojaka – Rozdroże Zamkowe – Drogą Jelenią – Drogą Piasta – Rondo Duże – dł. 8,5 km.

Niebieska –Rondo Duże – Droga Ptasia – Rondo Zielone – Droga Świerkowa – Droga Mała Okólna wokół Trojaka – Rozdroże Zamkowe – dł. 4 km.

Ponieważ trasy narciarskie nie są naniesione na żadnej z map, proponujemy korzystanie z planu „Lądek Zdrój, Stronie Śl.” wydanej przez Studio Wydawnicze PLAN.

  

GÓRY SOWIE
Trasy oznakowane położone są w rejonie schronisk „Orzeł” i „Sowa”, lecz nie zawsze utrzymywane. Podobnie jest w rejonie Srebrnej Góry, gdzie wyznaczono trasy rowerowo-narciarskie wokół Twierdzy Srebrnogórskiej i Wojenną Drogą położoną już w Górach Bardzkich.


GÓRY KAMIENNE (G. Suche – Andrzejówka)

Trasy w rejonie schroniska „Andrzejówka” są przygotowane tylko w terminach, gdy odbywa się Bieg Skalnika i Bieg Gwarków (przełom stycznia i lutego).

Tutaj też zaczyna się najstarszy w Sudetach oznakowany szlak narciarskiczerwony, prowadzący od „Andrzejówki", przez Głuszycę na Wielką Sowę i dalej do schroniska Zygmuntówka” na Przełęczy Jugowskiej (trasa nie przecierana)

 

GÓRY STOŁOWE

Trasy narciarskie w G. Stołowych, zimą przygotowane:

Zielona- Karłów – Pasterka – Batorówek – Karłów – pętla o dł. 26 km

Czerwona I –Pasterka – Machowski Krzyż (dalej czeskie trasy w Brumowskich Ścianach) – dł. 2,2 km.

Czerwona II –łącznik skrótowy zielonej trasy Praskim Traktem o dł. 4,3 km

[Rozmiar: 44469 bajtów]

Mapka trasy i opis w listopadowym numerze miesięcznika SUDETY (nr 11/2007 str. 30)

W ramach  Biegu Pabla  przygotowywane są dodatkowe
trasy.

 

 

                                            opracował: Kazimierz Dura