Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - Oddział Wrocławski
The Polish Tourists and Country Lovers's Society - Wroclaw Division
Polnische Gesellschaft fur Touristik and Heimatkunde - Breslauer Section
Association Polonaise pour la Tourisme et la Decouverte du Pays - Section de Wroclaw

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze
Oddział Wrocławski

Oddział odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK
Odznaką honorową Ministerstwa Sportu i Turystyki
"Za zasługi dla Turystyki"

POCZDAM 2023


POCZDAM 

 

Poczdam - stolica Brandenburgii to przepiękne miasto, które dzięki wspaniałym parkom, pałacom i ogrodom znalazło się na prestiżowej liście UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują architektoniczne perełki takie jak kompleks Sanssouci, dzielnica holenderska, Kolonia Aleksandrówka czy pałac Cecilienhof.

Załącznik bez tytułu 00007

 

TERMINY:        CENA:

08.07.2023    180 zł/os. 

19.08.2023    180 zł/os. 

16.09.2023    180 zł/os. 

 

ŚWIADCZENIA:

PRZEJAZD: autokar  

OPIEKA: pilota

UBEZPIECZENIE: NW ( do 10000 zł ) i KL ( do 10000 Euro )

 

Ramowy program:

Wyjazd godz. 6.00 ( ul. Sucha, Dworzec PKS, Galeria Wroclavia). Przejazd do Poczdamu. Spacer po parku Sanssouci : Nowy Pałac, Pawilon Smoków, Pałac Oranżeryjny, Pawilon Chiński (możliwość wejścia w sezonie,ok.4 EUR), Pałac Sanssouci, Kościół Pokoju, następnie spacer po Starym Poczdamie (Brama Brandenburska, Dzielnica Holenderska) z przerwą obiadową na deptaku staromiejskim, na koniec spacer po Nowym Ogrodzie malowniczo położonym nad Jeziorem Świętym i Jeziorem Dziewiczym wraz ze zwiedzaniem z zewnątrz Pałacu Cecilienhof, miejscu konferencji poczdamskiej. Wyjazd z Poczdamu w godz. popołudniowych. Przyjazd do Wrocławia. 

 

Uwagi:

Bilety wstępów płatne we własnym zakresie.   

Biuro zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności zwiedzania. Szczegółowy program ustala pilot. Pilot nie oprowadza wewnątrz zwiedzanych obiektów.

 

INFORMACJE DODATKOWE:

 

Park Sanssouci - liczący blisko 300 ha kompleks pałaców i ogrodów powstały za czasów Fryderyka II Wielkiego, główna aleja łącząca Nowy Pałac z sąsiedztwem Kościoła Pokoju mierzy 2300 metrów długości.

Nowy Pałac - zbudowany na zlecenie króla Fryderyka Wielkiego. Barokowa rezydencja nie cieszyła się jednak sympatią króla, który mawiał o niej fanfaronada. Rzadko pomieszkiwał w Nowym Pałacu, preferując Pałac Sanssouci. Rezydencja od początku miała służyć jako kwatera dla królewskich gości, którzy mieli tu do dyspozycji 200 komnat, 4 bawialnie oraz rokokowy teatr. Pałac oraz budynki gospodarcze zdobi ponad 400 figur z piaskowca, a jego główna fasada liczy 220 metrów długości.

Pawilon Smoków – pawilon ogrodowy wybudowany na zlecenie króla Prus Fryderyka Wielkiego, wzniesiony w stylu wschodnioazjatyckim w formie pagody.

Pałac Oranżeryjny - ostatni i zarazem największy budynek pałacowy wybudowany w parku Sanssouci, łączący funkcję oranżerii i mieszkalnego pałacu, którego osobliwością stała się Sala Rafaela z kopiami 50 dzieł twórcy "Madonny Sykstyńskiej".

Pawilon Chiński - pawilon ogrodowy łączący elementy pruskiego rokoko z formami wschodnioazjatyckimi, zwieńczony pozłacaną figurą Chińczyka z rozłożoną parasolką, służył jako miejsce spotkań towarzyskich.

Pałac Sanssouci - wzniesiony na wzgórzu winnicowym w stylu rokoko jako letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego według szkiców samego króla, którego szczątki w 205 lat po śmierci spoczęły na tarasie pałacowym obok nagrobków ukochanych psów.

Kościół Pokoju - wzniesiony na zlecenie zafascynowanego architekturą włoską króla Fryderyka Wilhelma IV, wzorowany na rzymskich bazylikach św.Klemensa oraz Santa Maria in Cosmedin, z XIII-wieczną wczesnobizantyjską złotą mozaiką przeniesioną z kościoła św.Cypriana z wyspy Murano koło Wenecji, wraz z sąsiednimi budynkami tworzy kompleks sakralny naśladujący północnowłoską architekturę klasztorną, wraz z przyległym mauzoleum jest nekropolią władców z rodu Hohenzollernów - "króla żołnierzy" Fryderyka Wilhelma I (ojca Fryderyka Wielkiego), fundatora kościoła Fryderyka Wilhelma IV oraz cesarza Fryderyka III.

Stary Poczdam

Dawny Poczdam, uważany niegdyś za jedno z najpiękniejszych miast niemieckich, został bardzo zniszczony podczas nalotów alianckich pod koniec II wojny światowej, po zjednoczeniu Niemiec odzyskuje dawny blask.

Brama Brandenburska - monumentalny łuk triumfalny wybudowany dla upamiętnienia wojny siedmioletniej.

Kościół św. Piotra i Pawła - z wieżą wzorowaną na kampanili bazyliki San Zeno Maggiore w Weronie oraz cennym malarstwem urodzonego w Górze na Dolnym Śląsku Pawła Stankiewicza.

Dzielnica Holenderska – na zaproszenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I przyjechali do Poczdamu rzemieślnicy holenderscy ściągani do pracy przy rozbudowie miasta, aby czuli się tutaj dobrze król kazał przygotować osobną dzielnicę, wzniesiono 134 domy z czerwonej cegły w stylu baroku holenderskiego.

Cecilienhof

Pałac położony w Nowym Ogrodzie odegrał wyjątkową rolę po zakończeniu II wojny światowej jako miejsce Konferencji Poczdamskiej w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku. Szefowie rządów trzech mocarstw: Józef Stalin, Harry Truman i Winston Churchill (zastąpił go później Clement Attlee) zatwierdzili postanowienia dotyczące powojennej Europy, wówczas wyznaczono również zachodnią granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej. Pałac został wybudowany w latach 1913-1917 dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, przypominał raczej skromną wiejską posiadłość angielską, jednak mieścił ponad setkę elegancko urządzonych pokoi. Cecilenhof stanowił kolejną po zamku w dolnośląskiej Oleśnicy rezydencję rodziny następcy tronu cesarskiego.

Zapisy: Oddział Wrocławski PTTK Rynek-Ratusz 11/12, 50-106 Wrocław

             tel. 71 344 39 23, mial: bort@pttk.wroclaw.pl